Najbolji Yu retro filmovi
Koliko god voljeli stare magazine i novine, najljepši izvor retro atmosfere su filmovi. Kavane, ulična dječja igra, tračci konzumerizma sačuvani su zauvijek. Ovo su filmovi koji najbolje prenose tu atmosferu

Cipelice na asfaltu (1956.)
Prilično zanemaren simpatičan uradak o vremenu u kojem je dječja igra podrazumijevala ulične avanture, improvizaciju, maksimalno aktiviranje maštovitosti… Redaju se sjajni prizori beogradskih ulica, filmski plakati, dućani drvenih igračaka, slastičarnice, gosti koji čitaju Politiku. Na kraju se grupa klinaca igra Indijanaca i kauboja, uzbudljive igre koju valjda i današnji pedagoški standardi zabranjuju. Zgodno je nedavno konstatirao tviteraš @ZoranZmiric da su klinci 90-ih možda zadnji koji su se penjali po stablima.
Subotom uveče (1957.)
Svjedočanstvo o razvoju samog koncepta subotnje večeri kao vremena opuštanja, zabave, izlaska, bez obzira na to je li riječ o boksu uz čiji ring stoje natpisi jugoslavenskih tekstilnih brendova ili plesnjaku uz jazz. Potonji je u kontekstu ex-Yu posebno intrigantan s obzirom na to da je u poslijeratnom razdoblju bio gotovo prohibiran zbog sumnje u jačanje kapitalističkih utjecaja. Nije slučajno da je čak i NATO imao smjernice prema kojima u zemlje iza željezne zavjese treba širiti – jazz!
Ljubav i moda (1960.)
I Bog stvori kafansku pjevačicu (1972.)
Živi bili, pa vidjeli (1979.)
Svaki put kada pogledam ovaj film, moj duh, od pubertetskih dana trajno obilježen štulićevskom baštinom jahača na društvene nepravde, osjeti sjetu, tugu, bijes. To je to! Nadareni student arhitekture s vizijom idealnog samoupravnog naselja koje se rasipa pod naletima birokracije, sitnih duhova, partikularnih interesa, isisavanja novca… Ni prikazani Zagrebački velesajam nije više tako sjajan, a pomoći mu ne može ni jingl reklame za Coca-Colu.
Kristian Benić